ul. Heroldów 12 01-991 Warszawa

+48 22 834 33 80 rm@redemptorismater.pl

ŚWIĘCENIA PREZBITERATU 2019

W sobotę, 26 maja br., w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskim Starym Mieście, Jego Eminencja ks. kard. Kazimierz Nycz udzielił święceń kapłańskich dziewiętnastu diakonom. Wśród nich czterech ukończyło formację w naszym seminarium.

Z tej okazji, aby uczestniczyć w uroczystej mszy świętej przyjechali z różnych stron krewni, przyjaciele i bracia ze wspólnot naszych dotychczasowych diakonów. W liturgii uczestniczyli także prezbiterzy zaprzyjaźnieni z nowowyświęcanymi i inni pracujący w warszawskich i podwarszawskich parafiach.

Obrzęd święceń poprzedziła liturgia słowa i homilia wyjaśniająca znaczenie tego sakramentu i posługi, w którą on włącza. Po jej zakończeniu nastąpiły właściwe elementy, czyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi, litania do Wszystkich Świętych, nałożenie rąk i modlitwa święceń. Dwa ostatnie stanowią istotę tego sakramentu. Później miały miejsce obrzędy wyjaśniające: nałożenie stuły i ornatu, namaszczenie rąk olejem krzyżma świętego, wręczenie chleba i wina oraz znak pokoju, po czym sprawowana byłą liturgia eucharystii, którą po raz pierwszy koncelebrowali nasi neoprezbiterzy.

Na zakończenie uroczystości wręczono dekrety, zgodnie z którymi ks. Wojciech Bużyński został skierowany do pracy jako wikariusz w parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie, ks. Cezary Graczyk w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce, ks. Luca Rosii w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Domaniewskiej, a ks. Krzysztof Ważyński w parafii św. Anny w Piasecznie.

Tradycyjnie po błogosławieństwie, neoprezbiterzy wraz z Ks. Kardynałem udali się do grobu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, by powierzyć mu swoją, noworozpoczętą kapłańską drogę.