Jaka jest specyfika seminariów Redemptoris Mater?
To seminaria diecezjalne, misyjne i międzynarodowe. Prezbiterzy, którzy je kończą, są przypisani do konkretnej diecezji i pracują w niej jak pozostali prezbiterzy. Po kilku latach, jeśli miejscowy biskup wyrazi zgodę, wyruszają na misje. W seminariach Redemptoris Mater są formowani kandydaci z różnych krajów.
Dlaczego seminarium nazywa się Redemptoris Mater?
„Redemptoris Mater”, czyli Matka Odkupiciela. To tytuł encykliki Jana Pawła II o Matce Bożej, którą papież napisał w 1987 roku. Jako że właśnie w roku 1987 w Rzymie powstało pierwsze seminarium związane z Drogą Neokatechumenalną, otrzymało, na cześć Matki Bożej, taką nazwę. Kolejne seminaria kontynuują tę tradycję.
Ilu jest seminarzystów i z jakich krajów pochodzą?
Obecnie w warszawskim seminarium Redemptoris Mater swoją formację odbywa blisko czterdziestu kandydatów, większość z nich to Polacy. Są też seminarzyści z Hiszpanii, Kazachstanu, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch.
Kto jest rektorem seminarium w Warszawie?
Od samego początku rektorem jest ks. Alojzy Oberstar, rodem ze Słowenii. Funkcję wicerektora, również od samego początku pełni ks. Eugeniusz Andrzejewski.
Kto jeszcze należy do grona formatorów?
Jest dwóch ojców duchownych: ks. Walenty Królak, proboszcz parafii św. Augustyna na warszawskim Muranowie i ks. Stanisław Guzek. W gronie formatorów są też prefekci, obecnie ks. Antonio Panaro z Włoch, ks. Pedro Guzman z Kolumbii i ks. Jacek Grabowski.
Czy w seminarium pracują ludzie świeccy?
Tak, ważną częścią wspólnoty seminaryjnej jest tzw. „misja”. To osoby, które w swoich wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej odkryły powołanie do bezinteresownej pomocy w seminarium. Jest więc kilka sióstr, które z miłości do Jezusa Chrystusa zajmują się pracą w kuchni, pralni i w księgowości. Od wielu lat częścią wspólnoty seminarium jest też małżeństwo ze Śląska, które pomaga nam w wielu sprawach związanych z naszym dużym domem. Funkcję ekonoma seminarium pełni też od lat osoba świecka.
Jak wygląda nabór do seminarium?
Powołania rodzą się we wspólnotach Drogi Neokatechumenalnej na całym świecie. Kandydaci rozeznają swoje powołanie w lokalnych ośrodkach, a kiedy są już gotowi, by wstąpić do seminarium, uczestniczą w kilkudniowym spotkaniu w Porto San Giorgio we Włoszech. Tam, często drogą losowania, trafiają do seminariów na całym świecie. „Biletem wstępu” do seminarium jest więc gotowość bycia posłanym gdziekolwiek.
Z czego utrzymuje się seminarium?
Seminarium od początku swojego istnienia utrzymuje się wyłącznie z ofiar Dobroczyńców. Wspólnota seminaryjna modli się za nich codziennie, a zwłaszcza w każdy wtorek podczas uroczystej Mszy świętej, a także w czasie nocnych adoracji Najświętszego Sakramentu.